Maraton Ortograficzny

Zaczynamy "Maraton Ortograficzny 2018/2019"!

"Maraton Ortograficzny" to caloroczny projekt mający na celu zgłębienie i utrwalanie polskiej ortografii. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-6 i ma formę konkursu z ocenami i nagrodami. Projekt realizowany jest w naszej szkole od 7 lat.

REGULAMIN MARATONU ORTOGRAFICZNEGO

„Zostań Mistrzem ortografii”

I. ORGANIZATORZY

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 23 w Gdyni, w szczególności nauczyciele języka polskiego.

II. CELE KONKURSU

1. Promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego;
  2. Doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej;
  3. Kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych;
  4. Rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego;
  5. Poprawa ocen z ortografii.

III. ZASADY UCZESTNICTWA

1. Udział w Maratonie ortograficznym biorą udział wszyscy uczniowie klas 4 – 6.
  2. Maraton jest połączeniem konkursu i tradycyjnego sprawdzenia zdobytej na lekcjach języka polskiego wiedzy oraz umiejętności ortograficznych wymaganych na poziomie danej klasy.
  3. Konkurs odbywać się będzie na 3 poziomach (dla klas czwartych, piątych i szóstych) i trwać będzie cały rok szkolny. Maraton podzielony jest na 4 etapy (tzn. 4 testy ortograficzne)

1 etap - październik, 2 etap - grudzień, 3 etap - luty, 4 etap – maj

IV. PRZEBIEG KONKURSU

1. Każdy uczeń bierze udział w kolejnym etapie, który polega na napisaniu testu ortograficznego.
  2. Test pisany będzie na lekcji języka polskiego (termin ustala nauczyciel j. polskiego); wszystkie klasy 4-6 powinny pisać w jednym dniu.
  3. Materiał ortograficzny do każdego testu będzie wcześniej zapowiedziany przez nauczyciela. Będą to zasady omawiane i ćwiczone wcześniej na lekcjach, zgodnie z planem dydaktycznym w danej klasie. Każdy może przygotować się do kolejnego etapu, będzie bowiem znał zakres materiału.
  4. Każdy uczeń otrzymuje z testu ocenę, którą nauczyciel wpisuje do e-dziennika.
  5. W każdym etapie wyłaniamy Mistrza w kategorii klasa (z każdej klasy jeden uczeń Mistrzem miesiąca) oraz w kategorii Mistrz klas czwartych, Mistrz klas piątych oraz Mistrz klas szóstych.
  6. Po zakończeniu wszystkich 4 etapów, podliczamy wszystkie zdobyte punkty, wyłaniamy Arcymistrza Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni oraz klasę, która w ciągu kolejnych etapów zdobyła najwięcej punktów.
  7. Na zwycięzców czekają nagrody.

Nauczyciele języka polskiego: Aneta Marczak, Joanna Tarnawska, Anna Wąśniewska, Anna Zuba